Vše co potřebujete vědět o kryptoměnách

Kryptoměny a daně

Kryptoměny, nebo také kryptoaktiva se počítají do movitého jmění, a tedy nejsou z hlediska českých zákonů vnímány jako peníze v cizích měnách. Stejně tak nejsou považovány ani za obdobu cenných papírů, a tedy se na ně nevztahují výjimky z limitu pro roční zisk.

Co z toho v jednoduchosti vyplývá:

  1. Pokud je cena, kterou zaplatíte za kryptoměny nižší, než cena za kterou je prodáte, pak tento rozdíl daníte jako tzv. jiný příjem 15% sazbou.
  2. Pokud obchodujete kryptoměny mezi sebou, a vzniká vám zisk, měli byste stejným procentem danit i tento zisk. Je ovšem dle mého názoru prakticky nemožné, k datu konce zdaňovacího období, tento zisk vyčíslit. Chybí vám pevná zúčtovací jednotka.
  3. Dokud kryptoměny neprodáte, zisk není realizován a žádné daně neplatíte.
  4. Pokud kryptoměny těžíte, měli byste si na to zřídit živnostenské oprávnění a následně danit zisk z prodeje vytěžených coinů, oproti daňově uznatelným nákladům.
money, pound, currency

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články

novinky

Stane se ze Solany zabiják Eterea

Mohla by být Solana díky výrazně nižším transakčním nákladům a vyšší rychlosti transakcí nejobávanějším zabijákem Etherea? Solana se stala trendovým tématem kvůli postupnému několikatýdennímu zvyšování

Přečíst celé
bitcoin, stock exchange, profit
Rady a tipy

Jaká bude cena bitcoinu

Cena bitcoinu si často dělá co chce, predikce ceny je tedy velmi náročná. Bitcoin také velmi náchylný, tak jako všechny kryptoměny a ostatní směnitelná aktiva

Přečíst celé
#CoinPriceMarketcapVolume (24h)SupplyChangeLast 24h