Vše co potřebujete vědět o kryptoměnách

Těžba Chia coin snadno

Funkční a kompletní návod na farmaření Chia coin

Nebudu se zde zabývat fundamentem této měny. V jednoduchosti se jedná o novou kryptoměnu, fungující od května roku 2021, jejíž budoucnost je zatím ve hvězdách. Nicméně je zajímavá. V čem je zajímavá? Používá princip proof of space and time, tedy důkaz prací a časem. K těžbě je tedy potřeba místo na pevném disku a farmaření jako takové stojí oproti těžbě BTC nebo ETH daleko méně elektrické energie.

Prošel jsem několik diskuzí, videí a návodů, abych si udělal ucelený obraz o tom, jak lze tuto kryptoměnu těžit. V žádném jsem se nedozvěděl vše. Tady se to tedy pokusím. dát dohromady.

computer, technology, pc
Těžba Chia

Co k těžbě potřebujete:

K farmaření Chia vám stačí libovolný počítač s velkým diskem. No ale farmařením nezačínáme.

Nejdříve je potřeba vytvořit tzv. ploty, které jsou v podstatě zpracovaná data. Ploty je třeba vytvořit. Na to je sice možné použít téměř jakýkoli libovolný nosič paměti, ale na to, abyste skutečně nějaký plot vytvořili za rozumný čas již dnes potřebujete opravdu rychlý disk. Jak rychlý? V zásadě nemá smysl zabývat se obyčejnými disky a dovolím si napsat, že dokonce ani běžnými ssd disky. Dokonce i ssd disky typu M2, které jsou dnes těmi nejrychlejšími, vytváří ploty velmi pomalu. V tomto případě je dobré investici zvážit a zainvestovat. Dnes trvá základním SSD diskem M2 s 1 TB paměti vytvoření 10 plotů cca 24 hodin. Takže, aby to dávalo opravdu smysl, doporučuji se poohlédnout po disku s rychlostí zápisu alespoň 6000 mb/s a kapacitou 2TB. Tady se už dostáváme k první investici. Jeden takový disk stojí kolem 10 000 Kč. Další, co je velmi vhodné, je mít dostatek volné paměti ram. Minimálně 16 GB, spíše ale 32 Gb vhodné pro zpracování plotů je mít rychlejší procesor. Ploty si můžete i koupit jejich cena ovšem jen dnes vyhoupla na 12 EUR a stále stoupá.

Máme tedy vytvořený plot a co teď s ním? Můžeme ho sice nechat na SSD disku, ale pak nám bude chybět místo pro vytváření plotů. Co tedy s tím? No ideální je přesun na jakýkoli interní nebo externí disk. Tu jsme ovšem u další investice. Jeden plot má přibližně 108 Gb, takže je potřeba zainvestovat do externího uložiště. V závislosti na tom, jak rychle a kolik vytváříte plotů budete potřebovat místa. Pro začátek doporučuji 6 TB disk. Tam jsme s cenou někde kolem 4000 Kč. Skutečně je možné použít jakýkoli disk, takže do ničeho nákladného zbytečně neinvestujte.

Náklady pokud už máte výkonnější počítač: 15.000 Kč

Náklady pokud rychlý počítač nemáte: 25.000 Kč

Optimální konfigurace pro domácí mining:

Procesor s mnoha vlákny, například Rizen 7 (8 jader 16 vláken)

Paměť ram min 32 Gb, raději 64 Gg

SSD Disk M2, rychlost čtení 7000 Mb/s, zápisu 5000 Mb/s ideálně 2TB (nejdou momentálně sehnat). Stačí tedy 1 TB

20 Tb disk (několik disků) ideální jsomomentálně v poměru cena/výkon 5 TB disky, libovolné ext. disky.

Grafická karta – libovolná.

Jak začít?

Nejprve je potřeba, stáhnout si ze stránek chia.net  aplikaci Chia network. Je dostupná ve verzi pro Mac, Anbuttu, Linux a Windows. Na windows je paradoxně asi o 10% pomalejší než na jiných systémech. Po stáhnutí aplikaci nainstalujete a otevře se Vám aplikace klient, kde si vytvoříte novou peněženku s 24 slovným seedem. Doporučuji si slova opsat a nikam nefotit. Je sto stejné jako se všemi ostatními peněženkami kryptoměn.

Jakmile vstoupíte do prostředí Chia, aplikace začne stahovat data z blockchainu a pro vás je to známka toho, že můžete začít vytvářet jednotlivé ploty. Každý plot má 104 GiB což je ovšem nejakých 108 Gb. Samotný proces si vezme zhruba 2,5 násobek. Tedy pokud máte prázdný 1 TB SSD disk, můžete spustit produkci max. 3 plotů najednou. Samotná doba procesu vytváření plotu potom může trvat i několik dní. Záleží na rychlosti vašeho hardwaru stejně jako obtížnosti sítě. Teď k samotnému nastavení.

Přejdete do volby plots a kliknete na ADD A PLOT, v první volbě doporučuji ponechat hodnotu 101,4 GiB (což potřebuje zhruba 260 GB paměti). Menší hodnota byla funkční jen pro testovací síť a výroba větších plotů Vám zabere neskonale mnoho času.

U hodnoty 2 už vybíráte počet plotů počítejte, že na jeden budete potřebovat cca 250 Gb volného místa. Níže můžete nastavit, jestli vám disk bude všechny ploty vytvářet současně nebo postupně. Já osobně doporučuji současně, ovšem pokud chcete šetřit disk, tak zvolte variantu Plot in parael. Proč já disk nešetřím, vám popíšu ve vychytávce níže. Pokud zvolíte další nastavení doporučuji navýšit počet použité ram alespoň na 4000 Mb a nastavit vyšší počet jader procesoru. Cca 2/3 ostatní hodnoty bych nechal být.

Další, co je třeba nastavit je dočasná složka na SSD disku, kde se bude plotovat. To už je na vás, jak jí pojmenujete.

V dalším políčku si vyberete, kam budete ukládat vyrobené ploty. Ideálně na klasickém disku.

No a nakonec to spustíte samotné plotování a teď už jen čekat. 

Kalkulaci případných zisků si můžete udělat zde.

Trocha chia zdarma zde.

Doporučený pool zde.

Jak těžit 2 měsíce Chia zdarma

Jak těžbou Chia neriskovat peníze

Počáteční investice do plotování není úplně zanedbatelná a plotováním také dochází k opotřebení SSD disků i dalších komponentů počítače.

Alza.cz

Těžba Chia je vysoce spekulativní a nejistý podnik, našel jsem tedy způsob, jak s nejlepší technikou zjistit, zda se Vám farmaření Chia vyplatí a přijít v nejhorším maximálně o pár stovek. Jak na to? No naprosto jednoduše. Nakupte si veškeré vybavení na Alza.cz a využijte jejich nabídku možnosti vrácení zboží do 60 dnů. Po 60 dnech jednak budete schopni určit, zda vám to dává smysl a pak také budete vědět jak se posunuly ceny superrychlých SSD no a pokud vám to smysl dávat nebude. Zařízení prostě vrátíte.  

Aktualizace, 16.5. v tuto chvíli Alza žádné SSD s možností vrácení do 60 dní nenabízí.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články

Kryptoměny a daně

Kryptoměny, nebo také kryptoaktiva se počítají do movitého jmění, a tedy nejsou z hlediska českých zákonů vnímány jako peníze v cizích měnách. Stejně tak nejsou

Přečíst celé
bitcoin, stock exchange, profit
Rady a tipy

Jaká bude cena bitcoinu

Cena bitcoinu si často dělá co chce, predikce ceny je tedy velmi náročná. Bitcoin také velmi náchylný, tak jako všechny kryptoměny a ostatní směnitelná aktiva

Přečíst celé
krptoměny
Reálná těžba kryptoměn

Těžba Bitcoinu doma?

Reálná těžba BTC se v současné době provádí na specializovaných počítačích zvaných ASIC minery. Ty se však neustále vyvíjejí a s každou novou generací se ze starších

Přečíst celé
studovna
Rychlokurz kryptoměn

Slovník kryptoměnových výrazů

Bitcoin, nebo bitcoin Bitcoin je celá síť blockchainu složená z těžařů a uzlů, bitcoin je samotná měnová jednotka, či mince. Satoschi Jeden satoshi je vlastně nejmenší

Přečíst celé
#CoinPriceMarketcapVolume (24h)SupplyChangeLast 24h