Vše co potřebujete vědět o kryptoměnách

Těžba Chia coinu v poolech, kdy přijdou skutečné pooly?

tea, plantation, field
Farming pool

Jak je to s pooly u Chia coin

Tak jako u všech těžených coinů, i zde jste začali solo těžbou, kdy čekáte, na výhru blocku. Jak se ale zvyšuje velikost blockchainu, stejně rychle se zvyšuje obtížnost a snižuje pravděpodobnost vytěžení blocku. Nejinak je tomu i u Chia network. Protože náklady na solo těžbu se tak neustále zvyšují, je logickým vyústěním vznik tzv. poolů, kde se sdružuje více farmářů a zisky si mezi sebe dělí.

V tuto chvíli však protokol Chia network možnost těžby v poolu neumožňuje a tedy vzniklo několik zvláštních projektů, z nichž největší je aktuálně Hpool. Ten v tuto chvíli ovládá téměř 50% celé sítě, což je jedno z bezpečnostních rizik. Dalším problémem je fakt, že protože protokol Chia network neumožňuje přepis plotů, tak při vstupu do tohoto poolu musíte odevzdat svoje privátní klíče, a tím vlastně předáte možnost ovládání všeho, co vytěžíte. Poslední a ne až tak nepodstatný problém je, že si musíte stáhnout Hpool klienta, který ovšem může obsahovat cokoli, o čem nemáte tušení. Pokud vás to neodradilo, můžete si přečíst návod v angličtině zde. (pokud bude zájem přeložím)

Kdy přijdou skutečné pooly?

Tady jsme u hlavního kamene úrazu. Jak jsem psal výše Protokol Chia network neumožňuje těžbu v poolech, a tedy, to co jste dosud naplotovali, nikdy do klasického poolu nepřevedete. Ano ploty vám zůstanou, nikdo vám je nevezme, pořád ještě můžete plotovat solo, ale s těmito ploty ne v poolu.

Spuštění nového protokolu, který by měl plotování v poolech umožnit bude 29. 5. 2021 s tím, že možnost plotování nových přenosných plotů by měla být spuštěná několik dní před tím. Dá se ale předpokládat, že mimo Hpoolu vznikne několik dalších možností sdružení se ve větších skupinách pro dělbu odměn i mezi soloplotery.

chia
Chia (XCH)
Rank: 192
$ 212.74
Price (BTC)
Ƀ0.00448000
Marketcap
$ 369.62 M
Volume
$ 19.84 M
24h Change
0.34%
Total Supply
22.74 M XCH

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články

novinky

Stane se ze Solany zabiják Eterea

Mohla by být Solana díky výrazně nižším transakčním nákladům a vyšší rychlosti transakcí nejobávanějším zabijákem Etherea? Solana se stala trendovým tématem kvůli postupnému několikatýdennímu zvyšování

Přečíst celé

Kryptoměny a daně

Kryptoměny, nebo také kryptoaktiva se počítají do movitého jmění, a tedy nejsou z hlediska českých zákonů vnímány jako peníze v cizích měnách. Stejně tak nejsou

Přečíst celé
#CoinPriceMarketcapVolume (24h)SupplyChangeLast 24h